a
VII Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców
22-24 marca 2024 r. w Dusznikach-Zdrój
W dniach 22-24 marca 2024 roku w Hotelu Impresja w Dusznikach-Zdrój odbyła się VII Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców, której celem była wymiana wiedzy, doświadczeń i integracja środowiska młodych naukowców jako determinanta skuteczniejszej ochrony pszczoły miodnej oraz innych owadów zapylających.
Wydarzenie zorganizował Instytut Apidologii. Głównym Darczyńcą, bez którego konferencja nie mogłoby się odbyć, była Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronat honorowy nad spotkaniem młodych naukowców objęło Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, a medialny Wydawnictwo Pasieka. Wydarzenie wsparli także Partnerzy: Miodny Emil Szymański, Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Łysoń Sp. z o.o., Fundacja Apikultura, Stowarzyszenie Natura i Człowiek, VKF Spork Heinz Renzel Sp. z o.o., Pasieka Smakulskich Sp. z o.o., HoneyLab Teper & Waś s.c.
Tematyka konferencji była bardzo różnorodna i często miała charakter interdyscyplinarny. Poruszone zostały problemy związane m.in. z roślinami pożytkowymi (pyłko- i/lub nektarodajnymi), prawnymi i ekonomicznymi aspektami prowadzenia gospodarstw pasiecznych, bartnictwem, edukacją przyrodniczą, środkami ochrony roślin, właściwościami miodów, apiturystyką i apiterapią. Konferencję poprzedzała w dniach 5-21 marca 2024 ogólnodostępna wystawa fotografii Prof. Krzysztofa Heykego Bartnicy – odwieczni strażnicy tajemnic pszczół, która w dniach 22-23 marca była wydarzeniem towarzyszącym konferencji.
Wszystkie zgłoszone referaty i plakaty naukowe zostały zaprezentowane, głównie przez studentów, doktorantów i młodych doktorów. W wydarzeniu wzięło ponad 40 młodych naukowców i słuchaczy, reprezentujących kilkanaście jednostek naukowych z całego kraju. Gościem konferencji był Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Pan Profesor Zbigniew Kołtowski.
Komisja konkursowa doceniła wysoki poziom naukowy prezentowanych doniesień wręczając po trzy nagrody główne za plakaty i referaty naukowe, a także trzy wyróżnienia za prezentowane referaty. Władze Instytutu Apidologii wręczyły także nagrodę specjalną konferencji dr Karolinie Echaust, która była uczestniczką wcześniejszej edycji konferencji, a w grudniu 2023 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie naukowej etnologia i antropologia kulturowa. W swojej rozprawie doktorskiej dr Karolina Echaust poruszała zagadnienia związane z bartnictwem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom zaangażowanym w organizację wydarzenia, uczestnikom za stworzenie wydarzenia naukowego na wysokim poziomie i czekamy na kolejną, ósmą edycję za rok!
Zdjęcia: Marcin Sikora, Stowarzyszenie Natura i Człowiek