Gospodarstwo Pasieczne Emil Mariusz Szymański
od 2008 roku prowadzę działalność rolniczą/pszczelarską pod marką: Gospodarstwo Pasieczne Emil Mariusz Szymański
od 2012 roku posiadam zgodę na sprzedaż bezpośrednią nieprzetworzonych produktów pszczelich
od 2021 poszerzyłem zakres działalności o Rolniczy Handel Detaliczny, w którym głównie przetwarzam miód, tworząc miody z dodatkami liofilizowanych owoców lub ziół
od 2021 rozpocząłem także sprzedaż rodzin pszczelich i odkładów
Historia pasieki
Pracę pasieczną zacząłem od dwóch rodzin, była ona poprzedzona lekturą wielu pozycji książkowych. Nie korzystałem z opieki mentora na wczesnym etapie pszczelarzenia, ale korzystałem ze spotkań i szkoleń pszczelarzy, wyciągając wnioski z rozmów i informacji, jakie przekazywali bardziej doświadczeni pszczelarze. Dzięki czemu mogłem pewne rozwiązania wdrożyć w swojej pasiece. Jeśli chodzi o samą praktyczną pracę, uważam się za samouka. Choć minęło już tyle lat, to nie zdarzyło się, ani zapewne nie zdarzy się by któryś rok był podobny do poprzedniego. Obserwacje i zapiski pozwalają dostrzegać pewne prawidłowości. Jak choćby fakt, że element doskonalenia umiejętności, doświadczeń i wiedzy przekłada się na wydajność miodową w pasiece, ale konieczne jest wyciąganie wniosków i szukanie przyczyn takiego stanu rzeczy, a nie (jak to często pszczelarze mają w zwyczaju) obarczać wszystko i wszystkich winą za błędy, własne błędy.
Gospodarowanie rozpoczynałem na ulach Dadanta, które następnie zmieniłem na wielkopolskie. Początkowo wykonywałem je we własnym zakresie. Z biegiem czasu pasieka powoli się rozrastała, a w szczytowych latach liczyła ok. 70-80 rodzin pszczelich (rodziny produkcyjne i odkłady pszczele). Obecnie, głównie ze względów zdrowotnych, ograniczam do minimum prace pasieczne, idąc w kierunku edukacji pszczelarskiej, szeroko rozumianej.
W zależności od roku pozyskuję takie miody jak: rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy, faceliowy, nektarowo-spadziowy, gryczany, nawłociowy. Od kilku lat wysyłam miody do badań, dzięki czemu rodzaj i odmiana miodu są określone precyzyjnie. Proszę pamiętać, że rok po roku, miód, pomimo pozyskania w tym samym miejscu, może być inny gatunkowo. Dla przykładu jedna roślina jednoroczna intensywniej zanektaruje, gdy lipa pokaże swoją kapryśną naturę i nie da nektaru, albo jeszcze pojawi się (lub nie) w tym czasie spadź. W takim przypadku można uzyskać całkiem inny miód, choć pasieka jest w tym samym miejscu zlokalizowana. U wielu innych pszczelarzy taki miód zawsze będzie „lipowym”, gdzie w rzeczywistości nie będzie on spełniam normy miodu lipowego. Stawiam na jakość w tym zakresie i satysfakcję klienta.
Wyróżnienia Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku
V edycja – wyróżnienie za popularyzowanie nauki o pszczelarstwie, październik 2019
V edycja – finalista, październik 2019
IV edycja – wyróżnienie w kategorii miód pszczeli odmianowy, maj 2018 (za miód gryczany)
III edycja – wyróżnienie w kategorii miód pszczeli odmianowy, marzec 2017 (za miód gryczany)
Zapraszam do zapoznania się z ofertą: eszymanski.pl